1-(2-Chloroethoxy)propane CAS#: 42149-74-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77696
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-(2-Chloroethoxy)propane |
| 别名 | 1-(2-Chloroethoxy)propane;2-PROPOXYETHYL CHLORIDE;2-N-PROPOXYETHYL CHLORIDE;2-CHLOROETHYL PROPYL ETHER;2-CHLOROETHYL N-PROPYL ETHER;N-PROPOXYETHYLCHLORIDE;1-CHLORO-2-PROPOXYETHANE;n-Propoxyethylchloride, 98.5+% |
| CAS编号 | 42149-74-6 |
| 分子式 | C5H11ClO |
| 分子量 | 122.59 |
| EINECS | 255-685-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -60 °C |
| Boiling Point | 129-132 °C |
| Density | 0.96 |
| Refractive Index | 1.4157-1.4177 |
| Flash Point | 28 °C |
| Storage | Flammables area |
| Water Solubility | 6.2 g/L (20 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Propane, 1-(2-chloroethoxy)-(42149-74-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 41-36/37/38-20/22-10-22 |
| S Phrase | 36/37/39-26-16 |
| RIDADR | 1993 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

