1-Chlorohexadecane CAS#: 4860-03-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 536804
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-Chlorohexadecane |
| 别名 | 1-Chlorhexadecan;1-Chlorohexadceane;1-chloro-hexadecan;1-Hexadecylchlorid;Hexadecane,1-chloro-;Palmityl chloride;N-HEXADECYL CHLORIDE;1-CHLOROHEXADECANE |
| CAS编号 | 4860-03-1 |
| 分子式 | C16H33Cl |
| 分子量 | 260.89 |
| EINECS | 225-461-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 8-14 °C(lit.) |
| Boiling Point | 149 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.865 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 129 mm Hg ( 21 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | <0.02g/l |
| Water Solubility | 0.02 g/L (20 ºC, Dec.) |
| Freezing Point | 17.9℃ |
| BRN | 1748498 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Hexadecane, 1-chloro-(4860-03-1) |
| EPA Substance Registry System | Hexadecane, 1-chloro-(4860-03-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29031980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

