1-Hexaneboronic acid CAS#: 16343-08-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 61848
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-Hexaneboronic acid |
| 别名 | HEXYLBORONIC ACID;1-HEXANEBORONIC ACID;N-HEXYLBORONIC ACID;RARECHEM AH PB 0225;N-HexaNeboroNic acid;Hexylboronicacid,min.97%;1-Hexylboronic acid, 97%;Hexylboronic Acid (contains varying amounts of Anhydride) |
| CAS编号 | 16343-08-1 |
| 分子式 | C6H15BO2 |
| 分子量 | 129.99 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 88-90°C |
| Storage | 0-6°C |
| form | Powder |
| Color | white to off-white |
| Water Solubility | 2.5 g/100 mL |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1736080 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-36/37/39-27 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

