1-Hydroxycyclohexyl phenyl ketone CAS#: 947-19-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62699
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-Hydroxycyclohexyl phenyl ketone |
| 别名 | (1-hydroxycyclohexyl)phenyl-methanon;(1-hydroxycyclohexyl)phenyl-Methanone;alpha-hydroxycyclohexylphenylketone;photoinitiator184;A-HYDROXYCYCLOHEXYLPHENYLKETONE;1-HYDROXYCYCLOHEXYL PHENYL KETONE;1-HYDROXY-1-CYCLOHEXYL PHENYL KETONE;1-BENZOYLCYCLOHEXANOL |
| CAS编号 | 947-19-3 |
| 分子式 | C13H16O2 |
| 分子量 | 204.26 |
| EINECS | 213-426-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 47-50 °C(lit.) |
| Boiling Point | 175 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 1,17 g/cm3 |
| Flash Point | >150°C |
| Water Solubility | Slightly soluble in water (1108 mg/L at 25°C). Soluble in acetone, butyl acetate, methanol and toluene. |
| BRN | 2330973 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Methanone, (1-hydroxycyclohexyl)phenyl-(947-19-3) |
| EPA Substance Registry System | Methanone, (1-hydroxycyclohexyl)phenyl- (947-19-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36 |
| S Phrase | 26-24/25 |
| WGK Germany | – |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

