1-METHYLTHIO-2-PROPANONE CAS#: 14109-72-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 75963
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-METHYLTHIO-2-PROPANONE |
| 别名 | (METHYLTHIO)ACETONE;1-METHYLMERCAPTO-2-PROPANONE;1-METHYLTHIO-2-PROPANONE;Acetonyl methyl sulphide;1-Methylthio-2-propanone ((Methylthio)acetone);acetonyl methyl sulfide;1-METHYLTHIO-2-PROPANONE (METHYLTHIO)ACETONE;1-METHYLTHIO-2-PROPANONE, 98+% |
| CAS编号 | 14109-72-9 |
| 分子式 | C4H8OS |
| 分子量 | 104.17 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 69-70°C 30mm |
| Density | 1,023 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4740 |
| FEMA | 3882 | 1-METHYLTHIO-2-PROPANONE |
| Flash Point | 52°C |
| Water Solubility | Soluble in alcohol and slightly soluble in water. |
| BRN | 1737738 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 10 |
| S Phrase | 23-24/25 |
| RIDADR | 1224 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

