1-Naphthaldehyde CAS#: 66-77-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64645
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-Naphthaldehyde |
| 别名 | alpha-Naphthal;alpha-Naphthylaldehyde;alpha-Naphthylcarboxaldehyde;-Naphthaldehdye;naphthalene-1-carbaldehyde;Naphthalene-1-carboxaldehyde;ALPHA-NAPHTHALDEHYDE;AKOS BBS-00003152 |
| CAS编号 | 66-77-3 |
| 分子式 | C11H8O |
| 分子量 | 156.18 |
| EINECS | 200-633-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1-2 °C(lit.) |
| Boiling Point | 160-161 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.15 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | <1g> |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to dark yellow-brown |
| PH | 7 (< 1g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | Soluble in ethanol, ether, acetone, benzene. Insoluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 386082 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Naphthalenecarboxaldehyde(66-77-3) |
| EPA Substance Registry System | 1-Naphthalenecarboxaldehyde(66-77-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-24/25-36/37-23-36-16 |
| RIDADR | 3082 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QJ0190000 |
| TSCA | Yes |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29122900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

