1-Naphthol CAS#: 90-15-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25062
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-Naphthol |
| 别名 | 1-naphthalenol;1-NAPHTHOL;1-HYDROXYNAPHTHALENE;ALPHA-HYDROXYNAPHTHALENE;ALPHA-NAPHTHOL;ALPHA-NAPTHOL;a-Naphthol;AKOS BBS-00004307 |
| CAS编号 | 90-15-3 |
| 分子式 | C10H8O |
| 分子量 | 144.17 |
| EINECS | 201-969-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 94-96 °C(lit.) |
| Boiling Point | 278-280 °C(lit.) |
| Density | 1.224 |
| vapor Density | 4.5 (120 °C, vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 94 °C) |
| Refractive Index | 1.6224 |
| Flash Point | 125 °C |
| Storage | Store in dark! |
| Solubulity | Soluble in benzene, chloroform, ether and ethanol. |
| pka | 9.34(at 25℃) |
| form | Crystalline Flakes |
| Color | white to off-white |
| Explosive Limit | 5% |
| Sensitive | Air & Light Sensitive |
| Merck | 14,6383 |
| BRN | 1817321 |
| Stability: | Stable, but air and light sensitive – store under inert gas. Incompatible with strong bases, strong oxidizing agents. |
| InChIKey | KJCVRFUGPWSIIH-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1-Naphthalenol(90-15-3) |
| EPA Substance Registry System | 1-Naphthalenol(90-15-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 21/22-37/38-41-51/53 |
| S Phrase | 22-26-37/39-2-61 |
| RIDADR | UN 2811 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | QL2800000 |
| F | 8-23 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29071510 |
| Hazardous Substances Data | 90-15-3(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

