1-PHENYLETHYL ISOTHIOCYANATE CAS#: 4478-92-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 605523
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-PHENYLETHYL ISOTHIOCYANATE |
| 别名 | isothiocyanicacid,(alpha-methylbenzyl)ester;(±)-1-Phenylethylisothiocyanate,97%;(n)-1-phenylethyl isothiocyanate;dl-à-methylbenzyl isothiocyanate;DL-alpha-Methylbenzyl isothiocyanate,98%;1-Phenethylisothiocyanate , 97% |
| CAS编号 | 4478-92-6 |
| 分子式 | C9 H9 N S |
| 分子量 | 163.2431 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 132 °C |
| Density | 1,06 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5810 |
| Flash Point | 103°C |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 2207685 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 23/24/25-36/37/38 |
| S Phrase | 27-28-36/37/39 |
| RIDADR | 2810 |
| RTECS | NX8800000 |
| Hazard Note | Harmful |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

