1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene CAS#: 19980-43-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63997
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1-(Trimethylsiloxy)cyclopentene |
| 别名 | CYCLOPENTANONE ENOL TRIMETHYL SILYL ETHER;(CYCLOPENTENYLOXY)TRIMETHYLSILANE;1-(TRIMETHYLSILOXY)CYCLOPENTENE;1-(TRIMETHYLSILYLOXY)CYCLOPENTENE;(1-CYCLOPENTENYLOXY)TRIMETHYLSILANE;TRIMETHYLSILYLOXY-1-CYCLOPENTENE;(1-cyclopenten-1-yloxy)trimethylsilane;(Cyclopentenyloxy)trimethylsylane |
| CAS编号 | 19980-43-9 |
| 分子式 | C8H16OSi |
| 分子量 | 156.3 |
| EINECS | 243-448-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 45 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.878 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 101 °F |
| Storage | −20°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

