1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-ETHENE CAS#: 24697-35-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 250039
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-ETHENE |
| Synonyms | 1,1-BIS(TRIMETHYLSILYLOXY)-ETHENE;1,1-DitriMethylsilyloxyethelene;Ketene Bis(trimethylsilyl) Acetal |
| CAS Registry Number | 24697-35-6 |
| Molecular Formula | C8H20O2Si2 |
| Molecular Weight | 204.41 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 50 °C (12 mmHg) |
| Refractive Index | 1.418-1.421 |
| Flash Point | 25 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) + Flammables area |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 11 |
| S Phrase | 24/25-16 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

