1,1-Diethoxybutane CAS#: 3658-95-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64017
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,1-Diethoxybutane |
| 别名 | Butylaldehyde diethyl acetal;n-Butyraldehyde diethyl acetal;BUTYRALDEHYDE DIETHYL ACETAL;1,1-DIETHOXYBUTANE;BUTRALDEHYDE DIETHYL ACETAL;Butane, 1,1-diethoxy-;butyraldehyde ethyl acetal;BUTYRALDEHYDE DIETHYLACETAL, 97+% |
| CAS编号 | 3658-95-5 |
| 分子式 | C8H18O2 |
| 分子量 | 146.23 |
| EINECS | 222-913-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 143°C/760mmHg |
| Density | 0.829 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n20/D1.396 |
| Flash Point | 30 °C |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| NIST Chemistry Reference | Butane, 1,1-diethoxy-(3658-95-5) |
| EPA Substance Registry System | Butane, 1,1-diethoxy-(3658-95-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/38 |
| S Phrase | 26-37/39-16 |
| RIDADR | UN 1993C 3 / PGIII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

