1,1-Diphenylethylene CAS#: 530-48-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 22605
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,1-Diphenylethylene |
| 别名 | 1,1-DIPHENYLETHYLENE (ASYM.);1,1-Diphenylethylene,98%;1,1-Diphenylethylene (stabilized with HQ);Ethene-1,1-diyldibenzene;Ethenylidenebisbenzene;1,1-Diphenylethylene, 98% 10GR;1,1-Diphenylethylene 97%;(1-phenylethenyl)benzene |
| CAS编号 | 530-48-3 |
| 分子式 | C14H12 |
| 分子量 | 180.25 |
| EINECS | 208-482-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 6 °C(lit.) |
| Boiling Point | 75 °C0.2 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.021 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 221 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to golden |
| Water Solubility | Miscible with methanol, chloroform and ether. Insoluble in water. |
| Merck | 14,3323 |
| BRN | 1099062 |
| InChIKey | ZMYIIHDQURVDRB-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethylene, 1,1-diphenyl-(530-48-3) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1,1'-ethenylidenebis- (530-48-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

