1,1,1-TRIFLUOROACETONE CYANOHYDRIN CAS#: 335-08-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 328684
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,1,1-TRIFLUOROACETONE CYANOHYDRIN |
| 别名 | 1,1,1-TRIFLUOROACETONE CYANHYDRIN;1,1,1-TRIFLUOROACETONE CYANOHYDRIN;3,3,3-TRIFLUORO-2-HYDROXY-2-METHYLPROPANENITRILE;2-HYDROXY-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONITRILE;TRIFLUOROACETONE CYANOHYDRIN;2-Cyano-1,1,1-trifluoro-2-propanol~2-Hydroxy-2-(trifluoromethyl)propionitrile;2-HYDROXY-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIO- &;1,1,1-Trifluoroacetonecyanohydrine |
| CAS编号 | 335-08-0 |
| 分子式 | C4H4F3NO |
| 分子量 | 139.08 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 68 °C |
| Density | 1,276 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.338 |
| Flash Point | 60°C |
| Water Solubility | Fully miscible in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 1758723 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xn |
| R Phrase | 26/27/28-50/53-20/21/22 |
| S Phrase | 7/9-27-45-60-61-36/37 |
| RIDADR | 3276 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

