1,2-DIBROMO-1,1-DIFLUOROETHANE CAS#: 75-82-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 41777
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,2-DIBROMO-1,1-DIFLUOROETHANE |
| 别名 | 1,2-dibromo-1,1-difluoro-ethan;CF2BrCH2Br;Difluorodibromoethane;ethane,1,2-dibromo-1,1-difluoro-;Genetron 132b-B2;genetron132b-b2;HBFC-132B;1,2-DIBROMO-1,1-DIFLUOROETHANE |
| CAS编号 | 75-82-1 |
| 分子式 | C2H2Br2F2 |
| 分子量 | 223.84 |
| EINECS | 200-905-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -61 °C |
| Boiling Point | 92-93 °C |
| Density | 2.224 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.445-1.447 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethane, 1,2-dibromo-1,1-difluoro-(75-82-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N-Xi,Xi,N |
| R Phrase | 59-36/37/38 |
| S Phrase | 37/39-26-59 |
| RTECS | KH9360000 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

