1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE CAS#: 1438-14-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 118845
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE |
| 别名 | 1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE;1-Methylethyl-oxirane;2-Isopropyloxirane;3-Methylbutene-1,2-oxide;Butane, 1,2-epoxy-3-methyl-;Isopropylethylene oxide;Isopropyloxirane;1,2-EPOXY-3-METHYLBUTANE, 98+% |
| CAS编号 | 1438-14-8 |
| 分子式 | C5H10O |
| 分子量 | 86.13 |
| EINECS | 215-869-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 72-75°C |
| Density | 0,815 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.3915 |
| Flash Point | -12°C |
| Water Solubility | Not miscible or difficult to mix in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 102418 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 11-36/37/38 |
| S Phrase | 16-23-26-33-36 |
| RIDADR | 1993 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

