1,2-EPOXY-5-HEXENE CAS#: 10353-53-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63975
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,2-EPOXY-5-HEXENE |
| 别名 | 1-Hexene, 5,6-epoxy-;2-(3-Butenyl)oxirane;3-butenyloxirane;5,6-epoxy-1-hexen;5,6-Epoxy-1-hexene;Diallyl monooxide;Diallyl monoxide;diallylmonooxide |
| CAS编号 | 10353-53-4 |
| 分子式 | C6H10O |
| 分子量 | 98.14 |
| EINECS | 233-771-9 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 118-121 °C |
| Density | 0.87 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.424-1.426 |
| Flash Point | 15 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) + Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Oxirane, 3-butenyl-(10353-53-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T-F,T,F |
| R Phrase | 45-36/37/38-20/21/22-11-48/20/21/22-41-37/38-46-25 |
| S Phrase | 53-45-37/39-26-16-36/37/39 |
| RIDADR | 1992 |
| RTECS | MP6780000 |
| Storage Class | 3.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

