1,2,4-Triazolylsodium CAS#: 41253-21-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 509252
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,2,4-Triazolylsodium |
| 别名 | SODIUM 1,2,4-TRIAZOLE;SODIUM 1,2,4-TRIAZOLIDE;SODIUM TRIAZOLE;1H-1,2,4-TRIAZOLE SODIUM SALT;1-NA-1,2,4-TRIAZOLE;1,2,4-TRIA-NA;1,2,4-TRIAZOLE SODIUM DERIVATIVE;1,2,4-TRIAZOLE SODIUM SALT |
| CAS编号 | 41253-21-8 |
| 分子式 | C2H2N3Na |
| 分子量 | 91.05 |
| EINECS | 255-280-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 295 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 1.255 |
| Storage | 2-8°C |
| form | Crystalline Powder |
| Color | White to brown |
| PH | 11 (100g/l, H2O, 20℃) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1H-1,2,4-Triazole, sodium salt(41253-21-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37/39 |
| WGK Germany | 2 |
| F | 10-21 |
| HS Code | 29339990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

