1,3-Dicyanobenzene CAS#: 626-17-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25158
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,3-Dicyanobenzene |
| 别名 | M-PHTHALONITRILE;1,3-Benzendikarbonitril;1,3-benzenedicarbonitrile;1,3-Benzodinitrile;3-Cyanobenzonitrile;Dinitrile of isophthalic acid;dinitrileofisophthalicacid;Isoftalodinitril |
| CAS编号 | 626-17-5 |
| 分子式 | C8H4N2 |
| 分子量 | 128.13 |
| EINECS | 210-933-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 163-165 °C(lit.) |
| Boiling Point | 288 °C |
| Density | 0,992 g/cm3 |
| Flash Point | 288°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | 0.7g/l |
| form | Flakes |
| Color | White to tan |
| Water Solubility | 0.7 g/L (20 ºC) |
| BRN | 1072209 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,3-Benzenedicarbonitrile(626-17-5) |
| EPA Substance Registry System | 1,3-Benzenedicarbonitrile(626-17-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-20/22 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37/39-26 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CZ1900000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29269020 |
| Hazardous Substances Data | 626-17-5(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

