1,3-Dihydroxyacetone CAS#: 96-26-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288536
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,3-Dihydroxyacetone |
| 别名 | PROPANE-1,3-DIOL-2-ONE;1,3-dihydroxy-2-propanon;1,3-Dihydroxydimethyl ketone;1,3-Dihydroxypropanone;Aliphatic ketone;Chromelin;Dihyxal;Ketochromin |
| CAS编号 | 96-26-4 |
| 分子式 | C3H6O3 |
| 分子量 | 90.08 |
| EINECS | 202-494-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 75-80 °C |
| Boiling Point | 107.25°C (rough estimate) |
| Density | 1.1385 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.4540 (estimate) |
| FEMA | 4033 | DIHYDROXYACETONE |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Water Solubility | >250 g/L (20 ºC) |
| Stability: | Stable. Combustible. Hygroscopic. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Propanone, 1,3-dihydroxy-(96-26-4) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propanone, 1,3-dihydroxy-(96-26-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| HS Code | 29141900 |
| Hazardous Substances Data | 96-26-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

