1,3-Dimethoxybenzene CAS#: 151-10-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74332
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,3-Dimethoxybenzene |
| 别名 | 1,3-methoxybenzenel;1,3-Dimethoxybenzene, 97+%;Dimethylresorcinol, Resorcinol dimethyl ether;3-DiMethoxybenzene;1,3-DiMethoxybenzene, 99% 100GR;1,3-DiMethoxybenzene, 99% 5GR;RESORCINOL DIMETHYL ETHER FOR SYNTHESIS;M-DiMethoxy benze |
| CAS编号 | 151-10-0 |
| 分子式 | C8H10O2 |
| 分子量 | 138.16 |
| EINECS | 205-783-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -52°C |
| Boiling Point | 85-87 °C7 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.055 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2385 | M-DIMETHOXYBENZENE |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | Miscible with toluene. |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly brown |
| BRN | 878582 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1,3-dimethoxy-(151-10-0) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1,3-dimethoxy-(151-10-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 24/25 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | CZ6474000 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29093090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

