1,4-Butanediol diglycidyl ether CAS#: 2425-79-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 73229
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,4-Butanediol diglycidyl ether |
| 别名 | 1,4-Butanediol diglycidyl ether >=95%;1,4-Butanediol diglycidyl ether technical grade, 60%;1,4-Butanediol diglycidyl ether, 98%, 98%;TETRAMETHYLENE GLYCOL DIGLYCIDYL ETHER;ARALDITE RD-2;BUTANEDIOL-DGE;1,4-DIGLYCIDYLOXYBUTANE;1,4-DIHYDROXYBUTANE DIGLYCIDYL ETHER |
| CAS编号 | 2425-79-8 |
| 分子式 | C10H18O4 |
| 分子量 | 202.25 |
| EINECS | 219-371-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 266 °C(lit.) |
| Density | 1.1 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | ~10 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | -20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow |
| Water Solubility | SOLUBLE |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 115238 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Oxirane, 2,2′-[1,4-butanediylbis(oxymethylene)]bis-(2425-79-8) |
| EPA Substance Registry System | Oxirane, 2,2'-[1,4-butanediylbis( oxymethylene)]bis-(2425-79-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21-36/38-43-52/53-22 |
| S Phrase | 26-28-37/39-28B |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | EJ5100000 |
| F | 3-10 |
| TSCA | Yes |
| Hazardous Substances Data | 2425-79-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

