1,4-Butanediol vinyl ether CAS#: 17832-28-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62889
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,4-Butanediol vinyl ether |
| 别名 | TETRAMETHYLENE GLYCOL MONOVINYL ETHER;VINYL 4-HYDROXYBUTYL ETHER;4-(ethenyloxy)-1-butano;4-(ethenyloxy)-1-Butanol;4-vinyloxy-butan-1-ol;BUTANEDIOL MONOVINYL ETHER;HYDROXYBUTYL VINYL ETHER;1,4-BUTANEDIOLMONOVINYL ETHER |
| CAS编号 | 17832-28-9 |
| 分子式 | C6H12O2 |
| 分子量 | 116.16 |
| EINECS | 241-793-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -33 °C |
| Boiling Point | 95 °C20 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.939 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 185 °F |
| Storage | Store at <= 20°C. |
| Solubulity | 75g/l |
| Explosive Limit | 1.4-9.9%(V) |
| Water Solubility | 75 g/L (20 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1-Butanol, 4-(ethenyloxy)-(17832-28-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-22-52/53 |
| S Phrase | 26-36-24/25-61 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

