1,4-Cyclohexanedione CAS#: 637-88-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 876699
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,4-Cyclohexanedione |
| 别名 | 1,4-Dioxocyclohexane;Tetrahydroquinone;TETRAHYDRO-P-BENZOQUINONE;1,4-CYCLOHEXANDIONE;1,4-TETRAHYDROQUINONE;Cyclohexane-1,4-dione;CHD;1,4-CYCHEXANEDIONE |
| CAS编号 | 637-88-7 |
| 分子式 | C6H8O2 |
| 分子量 | 112.13 |
| EINECS | 211-306-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 77-78.5 °C(lit.) |
| Boiling Point | 112 °C (19.5026 mmHg) |
| Flash Point | 132 °C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| Solubulity | Soluble in methanol and ethanol. |
| form | Crystalline Powder or Flakes |
| Color | Light yellow to yellow or beige |
| BRN | 774152 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,4-Cyclohexanedione(637-88-7) |
| EPA Substance Registry System | 1,4-Cyclohexanedione(637-88-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

