1,4-DIBROMOOCTAFLUOROBUTANE CAS#: 335-48-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 328652
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,4-DIBROMOOCTAFLUOROBUTANE |
| 别名 | 1,4-DIBROMOPERFLUOROBUTANE;1,4-DIBROMOOCTAFLUOROBUTANE;butane,1,4-dibromo-1,1,2,2,3,3,4,4-octafluoro-;1,4-Dibromooctafluorobutane 98%;1,4-Dibromooctafluorobutane98%;1,4-Dibromoperfluorobutane ,98% |
| CAS编号 | 335-48-8 |
| 分子式 | C4Br2F8 |
| 分子量 | 359.84 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 97 °C |
| Density | 2,098 g/cm3 |
| Refractive Index | 2.0979 |
| Flash Point | 96-98°C |
| BRN | 1777536 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38-38-36 |
| S Phrase | 26-36-36/37/39-28-24/25-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

