1,6-Dichlorohexane CAS#: 2163-00-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 210227
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,6-Dichlorohexane |
| 别名 | HEXAMETHYLENE CHLORIDE;HEXAMETHYLENE DICHLORIDE;1,6-Dichlorohexane,97%;1,6-DICHLOROHEXANE 98+%;1,6-dichloro-n-hexane;1,6-Dichlorohexane, 98% 100GR;Hexamethylene Chloride Hexamethylene Dichloride;1,6-DICHLOROHEXANE FOR SYNTHESIS |
| CAS编号 | 2163-00-0 |
| 分子式 | C6H12Cl2 |
| 分子量 | 155.07 |
| EINECS | 218-491-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -13 °C |
| Boiling Point | 87-90 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.068 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 165 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 57mg/l |
| PH | 6-7 (H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 5.3-10.5%(V) |
| Water Solubility | sparingly soluble |
| BRN | 773673 |
| InChIKey | OVISMSJCKCDOPU-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,6-Dichlorohexane(2163-00-0) |
| EPA Substance Registry System | Hexane, 1,6-dichloro-(2163-00-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 36/37/38-53-52/53-51/53 |
| S Phrase | 26-36-61-37/39 |
| RIDADR | UN 3082 9/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 9 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29031980 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

