1,6-Hexanedithiol CAS#: 1191-43-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 83347
Names & Identifiers |
| 英文名 | 1,6-Hexanedithiol |
| 别名 | 1,6-DIMERCAPTOHEXANE;1,6-HEXANDITHIOL;1,6-HEXANEDITHIOL;Hexane-1,6-dithiol;HEXAMETHYLENDIMERCAPTAN;HEXAMETHYLENE DIMERCAPTAN;FEMA 3495;1,6-Hexanedimercaptan |
| CAS编号 | 1191-43-1 |
| Molecular Formula | C6H14S2 |
| Molecular Weight | 150.31 |
| EINECS | 214-735-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −21 °C(lit.) |
| Boiling Point | 118-119 °C15 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.983 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | ~1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3495 | 1,6-HEXANEDITHIOL |
| Flash Point | 195 °F |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to slightly yellow |
| Water Solubility | Not miscible in water. |
| BRN | 1732507 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1,6-Hexanedithiol(1191-43-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 23-24/25-36/37/39-26 |
| RIDADR | 2810 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MO3500000 |
| F | 13 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

