16-MERCAPTOHEXADECANOIC ACID CAS#: 69839-68-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71046
Names & Identifiers |
| 英文名 | 16-MERCAPTOHEXADECANOIC ACID |
| 别名 | 16-MERCAPTOHEXADECANOIC ACID;NANOTHINKS(R) ACID16;NANOTHINKS ACID16;16-mercaptohexadecanoic acid solution;nanothinks tm acid16;16-Mercaptohexadecanoic acid,MHDA;NanoThinks ACID16,16-Mercaptohexadecanoic acid solution;MHDA |
| CAS编号 | 69839-68-5 |
| 分子式 | C16H32O2S |
| 分子量 | 288.49 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 65-69 °C |
| Density | 0.787 g/mL at 25 °C |
| Flash Point | 52 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 11 |
| S Phrase | 7-16 |
| RIDADR | UN 1170 3/PG 2 |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

