2-(2-HEXYLOXYETHOXY)ETHANOL CAS#: 112-59-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 64924
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-(2-HEXYLOXYETHOXY)ETHANOL |
| 别名 | C6E2;DI(ETHYLENE GLYCOL) HEXYL ETHER;DIETHYLENE GLYCOL MONO-N-HEXYL ETHER;HEXYLDIGLYCOL;2-(2-N-HEXYLOXYETHOXY)ETHANOL;2-(2-HEXYLOXYETHOXY)ETHANOL;2-(HEXYLOXYETHOXY)ETHANOL;N-HEXYL CARBITOL |
| CAS编号 | 112-59-4 |
| 分子式 | C10H22O3 |
| 分子量 | 190.28 |
| EINECS | 203-988-3 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −40 °C(lit.) |
| Boiling Point | 261-265 °C(lit.) |
| Density | 0.935 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 17g/l |
| PH | 5-7 (200g/l, H2O, 20℃) |
| Explosive Limit | 1.1-6.3%(V) |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 1743959 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 21-41-38 |
| S Phrase | 26-36/37-46-36/37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | KL2625000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

