2-(4-CHLOROPHENOXY)ETHANOL CAS#: 1892-43-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 116624
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-(4-CHLOROPHENOXY)ETHANOL |
| 别名 | 2-(4’-chlorfenoxy)ethanol;2-(4′-Chlorfenoxy)ethanol;2-(4-chlorophenoxy)-ethano;2-(p-chlorophenoxy)-ethano;Chlorophetanol;Chloro-p-phenoxetol;Ethanol, 2-(p-chlorophenoxy)-;Ethylene glycol mono(p-chlorophenyl) ether |
| CAS编号 | 1892-43-9 |
| 分子式 | C8H9ClO2 |
| 分子量 | 172.61 |
| EINECS | 217-578-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 30°C |
| Boiling Point | 135-136°C 6mm |
| Density | 1.26 |
| Refractive Index | 1.5510 |
| Flash Point | 135-136°C/6mm |
| Water Solubility | Soluble in water 3.1 g/L @ 25°C. |
| BRN | 1365684 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 21/22-36/38 |
| S Phrase | 23-36/37/39 |
| RIDADR | 2811 |
| RTECS | KK2100000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

