2-Acetylbenzofuran CAS#: 1646-26-0; ChemWhat Code: 117074
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-Acetylbenzofuran |
| Synonyms | 1-(2-benzofuranyl)-Ethanone;2-Acetyl-1-benzofuran;2-Acetylcoumarone;Benzo(b)furan-2-yl methyl ketone;benzo(b)furan-2-ylmethylketone;Ketone, 2-benzofuranyl methyl;ketone,2-benzofuranylmethyl;1-BENZO[B]FURAN-2-YLETHAN-1-ONE |
| CAS Registry Number | 1646-26-0 |
| Molecular Formula | C10H8O2 |
| Molecular Weight | 160.17 |
| EINECS | 216-706-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 70-72 °C(lit.) |
| Boiling Point | 110-113 °C3 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.07 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | >110°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 117910 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(2-benzofuranyl)-(1646-26-0) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(2-benzofuranyl)-(1646-26-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 40-52 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | OB1203000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29329985 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

