2-Acetylthiazole CAS#: 24295-03-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 74380
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Acetylthiazole |
| 别名 | THIAZOLE-2-ACETYL;1-(1,3-Thiazol-2-yl)ethanone;1-(2-thiazolyl)-ethanon;2-Acetylthiazol;2-Thiazolylmethylketone;Acetylthiazole;Ketone, methyl 2-thiazolyl;1-(2-thiazolyl)-ethanone |
| CAS编号 | 24295-03-2 |
| 分子式 | C5H5NOS |
| 分子量 | 127.16 |
| EINECS | 246-134-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 65.5°C |
| Boiling Point | 89-91 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.227 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 3328 | 2-ACETYLTHIAZOLE |
| Flash Point | 173 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Powder or Crystals |
| Color | White to slightly yellow |
| Sensitive | Stench |
| BRN | 109803 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Acetylthiazole(24295-03-2) |
| EPA Substance Registry System | Ethanone, 1-(2-thiazolyl)-(24295-03-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36-43-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37-24/25-36 |
| RIDADR | 3334 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 13 |
| Hazard Note | Irritant/Stench |
| TSCA | T |
| Storage Class | STENCH |
| HS Code | 29341000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

