2-Aminothiazole CAS#: 96-50-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288344
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Aminothiazole |
| 别名 | 1,3-Thiazol-2-amine;2-Amino-1,3-thiazole;4-Thiazolin-2-onimine;Abadol;aminothiazol;Aminothiazole;cp1585;RP 2921 |
| CAS编号 | 96-50-4 |
| 分子式 | C3H4N2S |
| 分子量 | 100.14 |
| EINECS | 202-511-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 91-93 °C(lit.) |
| Boiling Point | 117 °C (15.002 mmHg) |
| Density | 1.241 (estimate) |
| Refractive Index | 1.5300 (estimate) |
| Flash Point | 117°C/15mm |
| Storage | Hormones |
| Solubulity | 1 M HCl: soluble50mg/mL, clear (dark yellow-brown) |
| pka | 5.36(at 20℃) |
| form | Crystalline Powder, Grains, Lumps or Flakes |
| Color | Brown |
| PH | 9.6 (100g/l, H2O, 20℃) |
| Water Solubility | 100 g/L (20 ºC) |
| Merck | 14,479 |
| BRN | 105738 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Aminothiazole(96-50-4) |
| EPA Substance Registry System | 2-Thiazolamine(96-50-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36-36/37-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36/37-39-36 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | XJ2100000 |
| F | 8-9 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29341000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

