2-BENZYLCYCLOHEXANONE CAS#: 946-33-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 551532
| 2-BENZYLCYCLOHEXANONE Basic information |
| 英文名: | 2-BENZYLCYCLOHEXANONE |
| 别名: | 2-BENZYLCYCLOHEXANONE;Cyclohexanone, 2-(phenylmethyl)-;2-benzylcyclohexan-1-one;2-Benzylcyclohexanone,97%;2-Benzylcyclohexanone 98%;2-Benzylcyclohexane-1-one;2-Benzylcyclohexan-1-one 98%;2-Benzylcyclohexan-1-one98% |
| CAS: | 946-33-8 |
| MF: | C13H16O |
| MW: | 188.27 |
| EINECS: | 213-420-6 |
| Product Categories: | C13 to C14;Carbonyl Compounds;Ketones |
| Mol File: | 946-33-8.mol |
![]() |
|
| 2-BENZYLCYCLOHEXANONE Chemical Properties |
| Melting point | 28-30°C |
| Boiling point | 103-105 °C0.2 mm Hg(lit.) |
| density | 1.024 g/mL at 25 °C(lit.) |
| refractive index | n |
| Fp | >230 °F |
| BRN | 2046670 |
| CAS DataBase Reference | 946-33-8(CAS DataBase Reference) |
| Safety Information |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

