2′-Bromoacetophenone CAS#: 2142-69-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62964
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2′-Bromoacetophenone |
| 别名 | Acetophenone, o-bromo-;ETHANONE, 1-(2-BROMOPHENYL)-;AKOS BBS-00004325;1-(2-BROMOPHENYL)ETHANONE;1-(2-BROMOMPHENYL)ETHANONE;1-ACETYL-2-BROMOBENZENE;O-BROMOACETOPHENONE;O-BROMOPHENYL METHYL KETONE |
| CAS编号 | 2142-69-0 |
| 分子式 | C8H7BrO |
| 分子量 | 199.04 |
| EINECS | 218-398-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | °C |
| Boiling Point | 116-117 °C (12 mmHg) |
| Density | 1.476 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | -20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear pale yellow to orange |
| Water Solubility | PRACTICALLY INSOLUBLE |
| BRN | 1931534 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(2-bromophenyl)-(2142-69-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 36/37/38-34 |
| S Phrase | 26-36-37/39-45-36/37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29147090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

