2′-CHLORO-4′-FLUOROACETOPHENONE CAS#: 700-35-6; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1004205
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2′-CHLORO-4′-FLUOROACETOPHENONE |
| 别名 | 2′-Chloro-4′-fluoroacetophenone99%;2′-Chloro-4′-fluoroacetophenone, 98+%;1-(2-Chloro-4-fluorophenyl)ethan-1-one;2-Chloro-4-fluorophenyl methyl ketone;Ethanone,1-(2-chloro-4-fluorophenyl)- |
| CAS编号 | 700-35-6 |
| 分子式 | C8H6ClFO |
| 分子量 | 172.58 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 110°C 19mm |
| Density | 1.258±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Refractive Index | 1.525 |
| Flash Point | 110°C/19mm |
| BRN | 2249796 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 22-36/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 2810 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

