2-Chloro-5-methoxyaniline CAS#: 2401-24-3; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23803
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Chloro-5-methoxyaniline |
| 别名 | 2-Chloro-5-methoxyaniline, 98+%;1-Amino-2-chloro-5-methoxybenzene;2-Chloro-5-methoxybenzenamine;2-Chloro-5-methoxyan;3-Amino-4-chloroanisole, 6-Chloro-m-anisidine;2-chloro-5-MethoxybenzenaMine hydrochloride;3-Amino-4-chloroanisole [2-Chloro-5-methoxyaniline];Iguratimod Impurity 9 |
| CAS编号 | 2401-24-3 |
| 分子式 | C7H8ClNO |
| 分子量 | 157.6 |
| EINECS | 219-277-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 207 °C (dec.)(lit.) |
| Boiling Point | 135-137°C 12mm |
| Density | 1.261 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | 1.5848 |
| Flash Point | 135-137°C/12mm |
| Water Solubility | Slightly soluble in water. |
| BRN | 2082193 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-37/39-36-36/37 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

