2-Chloro-5-methylaniline CAS#: 95-81-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288835
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Chloro-5-methylaniline |
| 别名 | 2-chloro-5-methyl-Benzenamine;Benzenamine, 2-chloro-5-methyl-;2-CHLORO-5-METHYLANILINE;3-AMINO-4-CHLOROTOLUENE;6-CHLORO-M-TOLUIDINE;2-CHLORO-5-METHYLANILINE 99%;2-Chloro-5-methylaniline 99+%;(2-chloro-5-methyl-phenyl)amine |
| CAS编号 | 95-81-8 |
| 分子式 | C7H8ClN |
| 分子量 | 141.6 |
| EINECS | 202-454-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 31-33°C |
| Boiling Point | 228-230°C |
| Density | 1.1359 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5748 (estimate) |
| Flash Point | 228-230°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Chloro-5-methylaniline(95-81-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 2-chloro-5-methyl-(95-81-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-36/37-28-26 |
| S Phrase | 26-28-45-36/38-33-20/21/22 |
| RIDADR | UN2239 |
| Hazard Note | Harmful |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

