2′-Chloroacetophenone CAS#: 2142-68-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 62887
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2′-Chloroacetophenone |
| 别名 | 1-(2-chlorophenyl)-ethanon;2-Chlorophenyl methyl ketone;Methyl 2-chlorophenyl ketone;o-Chloroacetophonone;o-Chlorophenyl methyl ketone;o-Chlorophenylmethylketone;1-(2-Chlorophenyl)ethanone;AKOS BBS-00003236 |
| CAS编号 | 2142-68-9 |
| Molecular Formula | C8H7ClO |
| Molecular Weight | 154.59 |
| EINECS | 218-397-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 52-56C |
| Boiling Point | 227-230 °C |
| Density | 1.190 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 192 °F |
| Storage | Refrigerator |
| form | Liquid |
| Color | Clear light yellow to amber |
| Sensitive | Lachrymatory |
| BRN | 1858916 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethanone, 1-(2-chlorophenyl)-(2142-68-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi,T+ |
| R Phrase | 22-36/37-36/37/38-26 |
| S Phrase | 26-36-37/39-45-36/37/39-28A |
| RIDADR | UN 3416 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AM6310000 |
| Hazard Note | Harmful/Irritant/Lachrymatory |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| HS Code | 29147090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

