2-Chlorobenzaldehyde CAS#: 89-98-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25541
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Chlorobenzaldehyde |
| 别名 | 2-chloorbenzaldehyde;2-Chlorbenzaldehyd;2-chloro-benzaldehyd;2-Clorobenzaldeide;Benzaldehyde, o-chloro-;Benzaldehyde,2-chloro-;-Chloroformylbenzene;o-Chloorbenzaldehyde |
| CAS编号 | 89-98-5 |
| 分子式 | C7H5ClO |
| 分子量 | 140.57 |
| EINECS | 201-956-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 9-11 °C(lit.) |
| Boiling Point | 209-215 °C(lit.) |
| Density | 1.248 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4.84 (vs air) |
| vapor pressure | 1.27 mm Hg ( 50 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 190 °F |
| Storage | -20?C Freezer |
| Solubulity | 1.8g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| PH | 2.9 (H2O)(saturated aqueous solution) |
| Water Solubility | 0.1-0.5 g/100 mL at 24 ºC |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 385877 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents, strong bases, iron, strong reducing agents. Moisture and light-sensitive. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzaldehyde, 2-chloro-(89-98-5) |
| EPA Substance Registry System | Benzaldehyde, 2-chloro-(89-98-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xi |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-45 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CU5075000 |
| F | 8-9-23 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29130000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

