2-Chloroethyl ethyl sulfide CAS#: 693-07-2; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71465
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Chloroethyl ethyl sulfide |
| 别名 | 2-CHLOROETHYL ETHYL SULFIDE;2-CHLOROETHYLETHYLSULPHIDE;1-Chloro-2-(ethylsulfanyl)ethane;1-chloro-2-(ethylthio)-ethan;1-Chloro-2-(ethylthio)ethane;1-chloro-3-thiapentane;2-(Ethylthio)chloroethane;2-chlorodiethylsulfide |
| CAS编号 | 693-07-2 |
| 分子式 | C4H9ClS |
| 分子量 | 124.63 |
| EINECS | 211-742-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 156-157 °C |
| Density | 1.07 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.4875-1.4895 |
| Flash Point | 52 °C |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| Water Solubility | Insoluble |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Chloroethyl ethyl sulfide(693-07-2) |
| EPA Substance Registry System | Ethane, 1-chloro-2-(ethylthio)-(693-07-2) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,T |
| R Phrase | 40-36/37/38-22-10-20/21/22-34-23/24-45 |
| S Phrase | 36/37/39-26-16-45-27-53 |
| RIDADR | 1992 |
| RTECS | WQ3250000 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 693-07-2(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

