2-CHLOROETHYL PHENYL SULFIDE CAS#: 5535-49-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 71477
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-CHLOROETHYL PHENYL SULFIDE |
| 别名 | 2-(PHENYLTHIO)ETHYL CHLORIDE;[(2-CHLOROETHYL)THIO]BENZENE;2-CHLOROETHYL PHENYL SULFIDE;2-CHLOROETHYL PHENYL SULPHIDE;2-Chlorethyl-phenylsulfid;1-CHLORO-2-(PHENYTHIO)ETHANE;(2-Chloroethyl)thiobenzene, 2-(Phenylthio)ethyl chloride;3-chloroethyl phenyl sulfide |
| CAS编号 | 5535-49-9 |
| 分子式 | C8H9ClS |
| 分子量 | 172.68 |
| EINECS | 226-891-8 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 90-91 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.174 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 104 °C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| BRN | 1907116 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,T,Xi,Xn |
| R Phrase | 34-36/37/38-20/21/22-23/24-45 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45-53 |
| RIDADR | UN 2810 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

