2-Chlorophenyl isocyanate CAS#: 3320-83-0; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63462
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Chlorophenyl isocyanate |
| 别名 | o-chlorophenylcarbonimide;ISONYANIC ACID OCHLOROPHENYL ESTER;2-Chlorophenyl;2-CHLOROPHENYL ISOCYANATE 99%;2-CHLOROPHENYL ISOCYANATE;1-chloro-2-isocyanato-benzene;ISOCYANIC ACID 2-CHLOROPHENYL ESTER;O-CHLOROPHENYL ISOCYANATE |
| CAS编号 | 3320-83-0 |
| 分子式 | C7H4ClNO |
| 分子量 | 153.57 |
| EINECS | 222-023-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 2-4 °C |
| Boiling Point | 83-84 °C (10 mmHg) |
| Density | 1.273 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.5565-1.5585 |
| Flash Point | 88 °C |
| Solubulity | Decomposes |
| Water Solubility | Decomposes |
| Sensitive | Moisture Sensitive/Lachrymatory |
| BRN | 386478 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzene, 1-chloro-2-isocyanato-(3320-83-0) |
| EPA Substance Registry System | Benzene, 1-chloro-2-isocyanato-(3320-83-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,C,N,T+ |
| R Phrase | 42-36/37/38-23/24/25-42/43-34-20/21/22-51/53-26 |
| S Phrase | 45-38-36/37/39-28A-26-23-61-28 |
| RIDADR | 2206 |
| Hazard Note | Toxic/Corrosive/Lachrymatory/Moisture Sensitive |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

