2-CYANOETHYLHYDRAZINE CAS#: 353-07-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25189
Names & Identifiers |
| Product Name | 2-CYANOETHYLHYDRAZINE |
| Synonyms | Propanenitrile, 3-hydrazino-;BETA-CYANOETHYLHYDRAZINE;CYANOETHYLHYDRAZINE;3-HYDRAZINOPROPIONITRILE;2-CYANOETHYLHYDRAZINE;2-Cyanoethylhydrazine,90%;2-Cyanoethylhydrazine,98%;2-Cyanoethylhydrazine,95% |
| CAS Registry Number | 353-07-1 |
| Molecular Formula | C3H7N3 |
| Molecular Weight | 85.11 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 76-79 °C0.5 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.045 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 228 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear slightly yellow |
| Water Solubility | Soluble in water. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 773834 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2927 6.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

