2-Dodecanone CAS#: 6175-49-1; 凯望编码 (ChemWhat Code): 907935
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Dodecanone |
| 别名 | 2-Dodecanone >=97.0% (GC);METHYL DECYL KETONE;DECYL METHYL KETONE;2-DODECANONE;N-DECYL METHYL KETONE;2-Dodecanon;Dodecan-2-one;Dodecanone-(2) |
| CAS编号 | 6175-49-1 |
| 分子式 | C12H24O |
| 分子量 | 184.32 |
| EINECS | 228-222-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 17-20 °C |
| Boiling Point | 247 °C(lit.) |
| Density | 0.828 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 108 °C |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to light yellow |
| BRN | 1703135 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 2-Dodecanone(6175-49-1) |
| EPA Substance Registry System | 2-Dodecanone(6175-49-1) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | N |
| R Phrase | 51/53 |
| S Phrase | 24/25-61 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

