2-Ethoxybenzamide CAS#: 938-73-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 1288407
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethoxybenzamide |
| 别名 | 2-ethoxy-benzamid;2-Ethoxybenzenecarbonamide;Anovigam;Benzamide, 2-ethoxy-;Benzamide, o-ethoxy-;Etamide;Etenzamide;Ethbenzamide |
| CAS编号 | 938-73-8 |
| 分子式 | C9H11NO2 |
| 分子量 | 165.19 |
| EINECS | 213-346-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 129-134 °C |
| Boiling Point | 293.03°C (rough estimate) |
| Density | 1.1603 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5620 (estimate) |
| Storage | Store below +30°C. |
| form | Granular Crystalline Powder |
| Color | White to almost white |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 16 ºC |
| Merck | 14,3731 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Ethenzamide(938-73-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzamide, 2-ethoxy-(938-73-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| RTECS | CU4381000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29242995 |
| Toxicity | LD50 orally in mice: 1160 mg/kg (Starmer) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

