2-Ethyl anthraquinone CAS#: 84-51-5; 凯望编码 (ChemWhat Code): 25422
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethyl anthraquinone |
| 别名 | 10-Anthracenedione,2-ethyl-9;2-ethyl-10-anthracenedione;2-Ethyl-9,10-anthraquinone;2-Ethylanthra-9,10-quinone;2-ethyl-anthraquinon;9,10-Anthracenedione,2-ethyl-;Anthraquinone, 2-ethyl-;beta-ethylanthraquinone |
| CAS编号 | 84-51-5 |
| 分子式 | C16H12O2 |
| 分子量 | 236.27 |
| EINECS | 201-535-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 108-111 °C(lit.) |
| Boiling Point | 180-190°C |
| Density | 1.27 g/cm3 (21℃) |
| Flash Point | >210°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.00025g/l |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 1969873 |
| Stability: | Stable. Combustible. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 9,10-Anthracenedione, 2-ethyl-(84-51-5) |
| EPA Substance Registry System | 9,10-Anthracenedione, 2-ethyl-(84-51-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N |
| R Phrase | 22-36/37/38-50/53-48/22 |
| S Phrase | 24/25-36-26-61-60-37 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | CB0525000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29146990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

