2-Ethylacrylaldehyde CAS#: 922-63-4; 凯望编码 (ChemWhat Code): 77133
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethylacrylaldehyde |
| 别名 | ethacrolein;2-ETHYLACROLEIN, TECH., 85%;2-Ethylacrolein, techn., 90%;2-ETHYLACROLEIN: TECH., 90%, STABILIZED WITH 50PPM HYDROQUINONE;2-Ethylacrolein, tech. 90%, stab. with 50ppm hydroquinone;2-Ethylpropenal, 2-Methylenebutyraldehyde;Ethylacrolein;α-Ethylacrolein |
| CAS编号 | 922-63-4 |
| 分子式 | C5H8O |
| 分子量 | 84.12 |
| EINECS | 213-079-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 92-93°C |
| Density | 0.859 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | 1.425 |
| Flash Point | 1°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Soluble in alcohol. Insoluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1098378 |
| NIST Chemistry Reference | 2-Ethylacrolein(922-63-4) |
| EPA Substance Registry System | Butanal, 2-methylene-(922-63-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn |
| R Phrase | 11-20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-28 |
| RIDADR | 1992 |
| RTECS | ES3480000 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

