2-Ethylbutylamine CAS#: 617-79-8; 凯望编码 (ChemWhat Code): 23852
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethylbutylamine |
| 别名 | 1-amino-2-ethylbutane;2-ethyl-1-butanamin;2-ethyl-butylamin;2-ETHYLBUTYLAMINE;2-ETHYL-N-BUTYLAMINE;2-Ethylbutylamine,97%;2-Ethyl-1-butylamine, 97%;2-Ethyl-N-butylamine ,98% |
| CAS编号 | 617-79-8 |
| 分子式 | C6H15N |
| 分子量 | 101.19 |
| EINECS | 210-530-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 20°C |
| Boiling Point | 125 |
| Density | 0.776 |
| RTECS | EO4900000 |
| Flash Point | 14 °C |
| Storage | Flammables area |
| Water Solubility | Soluble in water at 25°C 3.83E+04 mg/L. |
| Sensitive | Air Sensitive |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C-F,F,C,Xn |
| R Phrase | 34-20/21/22-11-36-22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-26-16 |
| RIDADR | 2733 |
| Hazard Note | Flammable/Harmful/Corrosive |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

