2-Ethylhexyl cyanoacetate CAS#: 13361-34-7; 凯望编码 (ChemWhat Code): 63436
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethylhexyl cyanoacetate |
| 别名 | 2-EHCA;2-ETHYLHEXYL CYANOACETATE;ACETIC ACID, CYANO-, 2-ETHYLHEXYL ESTER;ISOOCTYL CYANOACETATE;CYANOACETIC ACID 2-ETHYLHEXYL ESTER;CYANOACETIC ACID OCTYL ESTER;EHCA;cyano-aceticaci2-ethylhexylester |
| CAS编号 | 13361-34-7 |
| 分子式 | C11H19NO2 |
| 分子量 | 197.27 |
| EINECS | 236-425-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 150 °C11 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.975 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 109 °C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Acetic acid, cyano-, 2-ethylhexyl ester(13361-34-7) |
| EPA Substance Registry System | Acetic acid, cyano-, 2-ethylhexyl ester(13361-34-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-24/25 |
| WGK Germany | 2 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

