2-Ethylhexyloxypropylamine CAS#: 5397-31-9; 凯望编码 (ChemWhat Code): 24181
Names & Identifiers |
| 英文名 | 2-Ethylhexyloxypropylamine |
| 别名 | 2-Ethylhexyloxypropy;FENTAMINE OPA-8EH;3-Aminopropyl 2-Ethylhexyl Ether 3-Aminopropyl Octyl Ether n-Propanolamine 2-Ethylhexyl Ether;3-(2-Ethyl-n-hexyloxy)propylaMine, 97%;ethylhexyloxypropylaMine;3-((2-ethylhexyl)oxy)-propylamin;3-[(2-ethylhexyl)oxy]-1-propanamin;3-[(2-ethylhexyl)oxy]-1-Propanamine |
| CAS编号 | 5397-31-9 |
| 分子式 | C11H25NO |
| 分子量 | 187.32 |
| EINECS | 226-420-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 152 °C13 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.848 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 217 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 15g/l |
| Explosive Limit | 1-4.7%(V) |
| Water Solubility | 0.1-0.5 g/100 mL at 20.5 ºC |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 1-Propanamine, 3-[(2-ethylhexyl)oxy]-(5397-31-9) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 22-24-34-52 |
| S Phrase | 26-27-36-45 |
| RIDADR | UN 2922 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | UI2820000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
试剂采购 | |
| 没有试剂厂商? | 向凯望发送快速询价 |
| 想要被列为试剂厂商? (付费服务) | 点击这里联系凯望 |
认证生产商 | |
| 想要被列为认证生产商 (需要通过认证)? | 请下载并填写 这份表格并发邮件到approved-manufacturers@chemwhat.com |
其他供应商 | |
| Watson International Limited | 访问Watson官网 |
如需其他帮助,请联系我们 | |
| 联系我们获取其它信息或服务 | 点击这里联系凯望 |

